Kapliczki Małopolski
Kapliczki są stałym elementem polskiego krajobrazu. Spotykamy je przy drogach, w lasach, na polanach, wśród pól i w ogrodach zagród. W miasteczkach, miastach i wioskach fundowano je często przy skrzyżowaniach dróg oraz w domowych ogródkach. Ich prostota, skromność, ale i różnorodność formy oraz malowniczość, stanowią przykład wiary minionych pokoleń.
Często nie zdajemy sobie sprawy jak cenne zabytki stanowią poszczególne kapliczki. Odkąd w XVII wieku wzrosła samoświadomość społeczeństwa, zaczęto je stawiać masowo. Dzięki temu stały się one obowiązkową częścią małych miasteczek i wiosek. Wierzono, że kapliczki stanowią ochronę przed złymi siłami oraz potrafią zapewnić szczęście w pobliskich gospodarstwach. Powstawały one z potrzeby serca, w celu podziękowania Bogu za opiekę i uchronienie ludności przed pomorem i zarazą lub jako prośba błagalna o pomyślność zbiorów.
Stawianie kapliczek często było wynikiem nagłych wypadków, utonięć lub niespodziewanej śmierci młodych osób społeczności lokalnej. Tym samym pełniły one funkcję religijną, mającą podkreślić ufność w opiekę bożą i wiarę ich fundatorów. Z czasem, poprzez dbałość o szczegóły, kapliczki stały się dziełami sztuki pełniącymi funkcję artystyczną. W większości przypadków są one pracą lokalnych, ludowych i prymitywnych twórców, co pozwala na podtrzymanie pamięci również o nich.
Po dziś dzień kapliczki stanowią przykład wiary w Boga i jego obecność w życiu codziennym miejscowej ludności. Dzisiejsze pokolenia dbają o kapliczki, odnawiają je i ozdabiają licznymi kwiatami. Stanowią one punkt orientacyjny w małych wioskach oraz są miejscem spotkań podczas nabożeństw. Wszystko to pozwala to na podtrzymanie historii i upamiętnienie ważnych wydarzeń często sprzed kilkuset lat.
Prezentujemy Państwu zdjęcia oraz opisy kapliczek w następujących małopolskich miejscowościach:
Zachęcamy Państwa do wsparcia naszego projektu – więcej informacji znajdą Państwo tutaj.
„Czar małopolskich kapliczek” jest projektem opracowania internetowej bazy kapliczek województwa małopolskiego. Ma on na celu stworzenie szlaku turystyczno – historycznego przedstawiającego lokalne wydarzenia historyczne, będące przyczynkiem do powstania kapliczek i przedstawienia osób będących ich twórcami.
Projekt przybliża też znaczenie kapliczek dla ludności lokalnej w dniu dzisiejszym i ich rolę w czasie majówek i innych nabożeństw, podczas których wierni gromadzą się w celu modlitwy. Przybliżeni zostaną święci, których sylwetki prezentują poszczególne figury kapliczek oraz ich znaczenie liturgiczne w chronieniu pobliskich gospodarstw przed złymi mocami. W oparciu o informacje uzyskane od lokalnej społeczności podani zostaną fundatorzy kapliczek.
Mamy nadzieję, że informacje zawarte w projekcie, udokumentowane zdjęciami kapliczek i wytyczające szlak pieszych i rowerowych wycieczek, zachęcą mieszkańców województwa oraz osoby odwiedzające tereny Małopolski do podążania śladami historii. Miejscowe wydarzenia będące przyczynkiem fundacji kapliczek są dla dzisiejszego pokolenia źródłem informacji o ważnych wydarzeniach będących powodem powstania niektórych z nich oraz o przeszłych pokoleniach zamieszkujących poszczególne miejscowości. Są również obiektem zabytku sakralnego zachowanego w różnym stanie technicznym, a ich lokalizacja zarówno w miastach jak i na terenach wiejskich posiada wspólny mianownik – wiarę chrześcijańską.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.